Konfirmation + innebandy = succé

Mora församling tipsar: Idrott och kyrka i skön förening.

Detta är en låst artikel. Logga in
DIGITAL PRENUMERATION

En månad 9 kr

Få tillgång till allt på sajten i en månad för 9 kr. Därefter förnyas prenumerationen löpande med 105 kr/månad. Avsluta när du vill. 

  • Eget konto med full tillgång till kyrkanstidning.se
  • E-tidning - papperstidningen i digital form
  • Nyhetsbrev, temabilagor, poddar, quiz och det praktiska verktyget Idé & inspiration
Köp

Det hela började med en fråga från innebandyföreningen Kais Mora: Kund Mora församling tänka sig att samarbeta så att ungdomar som spelar innebandy och tränar flera gånger i veckan inte behöver välja bort konfirmationen?

Ja, svarade församlingen som nu har omkring 40 deltagare varje år.

Från hela landet

Deltagarna i innebandykonfirmationslägret kommer från hela Sverige.

En tredjedel hör hemma i Mora och deras grannförsamlingar Orsa och Rättvik.

– Även ledarna kommer från hela landet och kommer på en särskild utbildning två gånger per år. Det skapar en sorts familjegemenskap, säger Pernilla Lundström, församlingspedagog och en av eldsjälarna i samarbetet.

Konfirmanderna fick ta emot sina biblar i Mora innebandyhall, Idre fjäll arena.
Undervisning under träning och match

Innebandykonfirmationen i Mora skiljer sig från andra idrottskonfirmandläger där det kan vara till exempel segling eller ridning på förmiddagen och undervisning på eftermiddagen och fritid på kvällen.

– Så jobbar inte vi. Vi har undervisning hela tiden så att till exempel innebandytränaren Lina Svarfvar har koll på att de har en uppgift om dopet att redovisa, säger Pernilla Lundström.

– Tränarna är med när vi har undervisning och vi är med när de tränar innebandy.

Alltså är det lika självklart att hon kan tala om dopet i församlingshemmet som att prästen Karolina Pernling blåser i visselpipan under träningen.

Pernilla Lundström och Karolina Pernling dyker upp regelbundet vid matcher och träningar med Kais Mora i innebandyhallen

Årets 36 innebandykonfirmander efter tio dagars läger och konfirmation i Mora kyrka, de flesta i Moradräkt, tillsammans med komminister Karolina Pernling, Hugo Jorvén och Sofi Svarvar till vänster.
Utveckling för alla

Innebandyklubben ser ett värde i de mjuka värden som konfirmandlägret bidrar med.

– Vi pratar om värdegrund, alla människors lika värde och hur vi ser på varandra som ett lag och att vi har olika kompetenser, säger Pernilla Lundström

Konfirmandlägret gör att innebandylaget fungerar bättre tillsammans. Samtidigt drar innebandykonfirmationslägret ungdomar som annars inte skulle konfirmerats.

– Det är fortfarande en av de bästa veckorna i mitt liv, säger han. Det var så skön och mjuk stämning. Man lär sig saker som man har nytta av både som person och innebandyspelare, säger konfirmanden Hugo Jorvén.