–Även om vi tycker olika kan vi vara eniga om att vi inte tycker samma och trots det jobba med frågorna. Det är ett öppet samtalsklimat, berättar Linda Lundqvist
Allas människovärde
De pågående krigen i världen är tydligt närvarande under mötet.
–Ja, Palestina framförallt. De har en stor delegation och påminner om den situation de lever i, men jag upplever inte att det har varit spänningar, säger Linda och berättar att generalförsamlingen har diskuterat fram starka uttalanden om konflikten. Uttalanden som ännu inte är officiella.
-Det talas om frisläppande av all gisslan och en påminnelse om hur många på båda sidor som har dödats. Uttalandet visar att vi som allians står upp för allas människovärde.
Redan innan generalförsamlingen startade sitt möte 28 oktober deltog Linda Lundqvist i ett ungdomsförmöte som hölls för första gången, efter påtryckningar under det senaste mötet i generalförsamlingen 2018.
-Ja, jag har varit glatt överraskad över att varje gång någon ny talar i presidiet tar de med sig nåt om ungdomars roll i arbetet.
Varför kyrkan
Frågan kring klimat var särskilt tydlig under ungdomsmötet.
–En delegat från Bangladesh berättade om att det kan vara så mycket översvämningar att saltvatten tränger in vilket innebär att man inte kan odla sin mat. Och sen kommer en orkan, säger Linda som säger att de olika berättelserna blev en ögonöppnare.
Under ungdomsmötet märktes också att delegaterna från Europa och Nordamerika allt oftare möter frågan om varför kyrkan ska ägna sig åt att bidra till människor i andra länder.
–När man blir ifrågasatt ska vi hitta tillbaka till det solidariska perspektivet. Det återkommer i alla frågor.