Kritiken är inte nådig när Global Bar Magazine granskar femton ledande biståndsorganisationer för andra året i rad: ”Trots att flera organisationer poängterat hur viktig frågan om etnisk mångfald är så har i princip ingenting hänt sedan 2020.” I granskningen förra året var 95 procent av ledamöterna i organisationernas styrelser vita, och 95 procent av de som satt i ledningsgrupperna. Årets siffra blev något bättre generellt, 90 procent vita i styrelserna och 94 procent i ledningsgrupperna.
Allra sämst på mångfald i ledningen är Act Svenska kyrkan, både i årets granskning och den för ett år sedan. I Act Svenska kyrkan är både styrelse och ledning helvita.
– Det ni fått fram stämmer och det är ingenting vi är nöjda med. Jag är övertygad om att vi om fem-tio år kommer att få se stora förändringar, men nu ser det ut som det gör och det kan vi inte blunda för. Vi jobbar med förändringar, men det kommer att ta tid, säger Erik Lysén, chef för Act Svenska kyrkan, till Global Bar Magazine.
Flera faktorer spelar in. Styrelsen, kyrkostyrelsens internationella råd, väljs av kyrkomötet och sammansättningen kan inte påverkas av de som arbetar med de internationella frågorna. Ledningsgruppen består helt av medlemmar i Svenska kyrkan, vilket gör underlaget mer begränsat än för en organisation utan konfessionell bakgrund.
– Men frågan är fortfarande relevant och visar på den brist på mångfald som finns i kyrkan i stort, säger Erik Lysén.