I år är Bokmässan tillbaka i sitt vanliga format och besökare välkomnas åter till Svenska mässan i Göteborg den 22–25 september för att ta del av seminarier och besöka utställningsdelen med montrar. Förra året var bokmässan ett hybridevent med färre deltagare på plats och året innan dess var mässan på grund av pandemin helt digital.
Kyrkan storsatsar
Under tisdagen presenterades seminarieprogrammet. Det blir totalt 320 seminarier och 841 författare varav 90 är utomnordiska gäster. Svenska kyrkan medverkar som vanligt med program på scenen Se människan, men finns i år också med på Globala torget och Klimatscenen.
– Det här är en rejäl satsning från vår sida, det är större än vi gjort på många år. Man får väldigt mycket av både klimatfrågor och Sydafrika, säger Mikael Ringlander, programansvarig för Kultursamverkan i Svenska kyrkan.
Fyra teman
Redan 2020 skulle Sydafrika varit ett tema på Bokmässan, men på grund av pandemin pausades satsningen. Ett annat tema i år är Klimatkrisen och deckarfestivalen Crimetime får särskilt fokus i programmet. Sent i processen beslutades också att Röster från Ukraina blir ett extratema.
– Klimattemat är vi stora på med tanke på både biskoparnas klimatbrev och påvens encyklika. Sydafrika har vi haft relationer med ända sedan 1876. Under apartheidtiden så var relationen väldigt omfattande. Desmond Tutu hade Sverige som en plats dit han kunde åka för återhämtning, säger Mikael Ringlander.
Svenska kyrkan ordnar bland annat ett seminarium om kampen mot apartheid där Sindiwe Magona, sydafrikansk författare och tidigare FN-anställd, Wally Serote, sydafrikansk poet och ANC-medlem, Ingrid le Roux, svensk läkare i Sydafrika, och Mikael Wiehe, artist, medverkar. Den 22 september i Göteborgs domkyrka blir det också premiärvisning av en film om Desmond Tutus liv av Marika Griehsel.
Stort intresse
På klimattemat bidrar kyrkan bland annat med ett samtal om vetenskap, tro och hållbarhet där kardinal Peter Turkson, Vatikanens talesperson i klimatfrågor, Greta Thunberg, klimataktivist, ärkebiskop Antje Jackelén och professor Johan Rockström, chef för Potsdaminstitutet för klimatforskning, medverkar.
– Vi märker att det finns ett stort intresse av att mötas igen. Författarna och förlagen vill ha fysiska möten och det är vad vi tycker oss märka från besökarna också, säger Mikael Ringlander.
Hur kommer temat Röster från Ukraina märkas i Svenska kyrkans program?
– Vi kommer ha några programpunkter på scen och sedan har vi kontakt med personer i Ukraina nu om eventuell närvaro på plats, men alla delar är inte klara än.