Dansmässa med hundra procent schlager

Jenny Lingesjö dansar tillsammans med församlingen i Hedvig Eleonora kyrka. Foto: Marcus Gustafsson. 

Under Stockholm pride bjöd Hedvig Eleonora kyrka in till dansmässa. I en och en halv timme dansade ung som gammal loss till Carola, Abba och Loreen. 

– Syftet är att låta sin kropp få uttrycka sig i kyrkan och låta den egna kroppen predika, säger prästen Jenny Lingesjö. 

Detta är en låst artikel. Logga in
DIGITAL PRENUMERATION

Få tillgång till allt på sajten!

Första månaden 9 kr (ord pris 125 kr) Därefter 50 % rabatt i ett halvår. Avsluta när du vill. 

  • Eget konto med full tillgång till kyrkanstidning.se
  • E-tidning - papperstidningen i digital form
  • Nyhetsbrev, temabilagor, poddar, quiz och det praktiska verktyget Idé & inspiration
Köp

Jenny Lingesjö dansar tillsammans med församlingen i Hedvig Eleonora kyrka. Foto: Marcus Gustafsson. 

Hedvig Eleonoras portar står öppna mot den ljusa sommarkvällen. Turister och andra förbipasserande slinker in och ut ur kyrkan. Utspridda i det runda kyrkorummet står dock två dussin personer, helt obrydda om sin omvärld. De dansar passionerat till Tommy Körbergs “Stad i ljus”. 

Gruppen deltar i en dansgudstjänst. Gudstjänsten är en Pride-special av Hedvig Eleonoras dansmässa, som hålls varje vecka under höst- och vårterminen. 

Röra sig i kyrkan

– Syftet är att låta sin kropp få uttrycka sig i kyrkan, svettas i kyrkan, röra sig i kyrkan. Man blir inte matad, utan får låta den egna kroppen predika. Och framförallt ha kul, säger Jenny Lingesjö. 

Hon driver dansmässan tillsammans med volontären Lina Landström. Mässan är inspirerad av dansmeditationen “5 rytmer”, där Jenny Lingesjö har byggt upp det så att varje rytm motsvarar en del i mässan. 

– Men då brukar musiken vara lite mer blandad, idag är det bara schlager och sånger från Eurovision, säger Jenny Lingesjö. 

Foto: Marcus Gustafsson

En frigörande dans

Lina Landström inleder gudstjänsten med att uppmana alla att ställa sig upp lämna kyrkbänkarna. De samlade, allt från skolbarn till damer på över 80 år, är inte svårflörtade. Knappt har de första tonerna av Loreens “Euphoria” ljudit förrän folk släpper loss.  

– Det är en frigörande dans. Vi ger instruktioner hur de kan tänka kring rytmerna, men de ska inte dansa efter oss, utan de ska dansa precis hur de vill, säger Jenny Lingesjö. 

Dansmässan håller på i en och en halv timme och redan på affischerna inför råds man att komma klädd i träningskläder eftersom “du rör dig lika mycket som på ett friskis- och svettispass”. 

Många var på plats i kyrkan fullt redo i löpartights, långt innan mässan började. Andra stannar en stund för att sedan gå vidare på annat. En av dessa är Li Tadaa, som arbetar som lust- och intimitetscoach. 

– Jag råkade gå förbi och såg att det var dansmässa, och jag använder dans som spirituellt identitetsforskande, så då tänkte jag att jag måste kika in. 

Teresa Karlsson och Christoffer O Nyhus dansar med stor energi genom hela gudstjänsten. Foto: Marcus Gustafsson. 

I år är första gången som Hedvig Eleonora kyrka gör något under Stockholm pride och att göra en pridespecial av dansmässan var Lina Landströms idé. Torsdagskvällen i Stockholm pride park är vikt till schlagerfest, och det var med det i åtanke som idén kom till. 

– Vi har alltid dansmässan på torsdag, så det passade så bra och kändes som en kul grej. Det är andra församlingar som har kärleksmässor och regnbågsmässor och det här var något nytt och något som vi kan erbjuda som är lite unikt för vår kyrka, säger hon. 

Starkt med ett helt kyrkorum

En av de som har hållit igång hela kvällen är Christoffer O Nyhus. Han berättar att han varit på resande fot sedan skjutningen 25 juni i Oslo, som är hans hemstad. Staden känns inte längre trygg för honom och dansen blivit ett viktigt uttryckssätt för att bearbeta sorgen efter attacken mot norska hbtq-personer. 

– Vi fick precis bekräftat att vi var målet. Det visste vi egentligen hela tiden och grejen är att vi är alltid en måltavla. Att vi blir skjutna på har hänt förr och kommer att ske igen, det måste vi vara rädda för varje dag. Så att få ett helt kyrkorum tycker jag är starkt. Att man kan komma som man är och kunna dansa fritt, det är revolutionerande skulle jag säga. Jag har inte sett det i en kyrkan tidigare, så jag tycker det är väldigt stort.

Foto: Marcus Gustafsson

Ett speciellt möte

Jenny Lingesjö har ordnat dansmässan i två år, efter att ha känt en längtan efter att få dansa i kyrkan.  

– Vi har väldigt roligt och det blir ett speciellt möte med varandra att gå igenom allt tillsammans. Det blir som ett lekrum där man får testa sig fram och där man får ta plats. Och att alla känslor får finnas. Det händer något när man har frigjort så mycket spänningar i kroppen. 

Efter dansgudstjänsten är det en glad och svettig Lina Landström som tackar alla som kommit och bjuder in till fler träffar under hösten. 

– Det blev jättebra och vi hade fler än vi brukar ha en vanlig torsdag så det känns jättejättekul. Det känns uppfyllt och roligt och härligt och nu ska jag vidare till pridepark och fortsätta med låtarna live

Lina Landström och Jenny Lingesjö driver dansmässan i Hedvig Eleonora kyrka. I september startar de med mässa varje vecka. Foto: Marcus Gustafsson.