Diakon rycker in i coronavården

Diakon Anki Sylwan vid Falu pastorat har anmält sig för att ta jobb inom vården i coronakrisen. Foto: Sofia Mogård

Anki Sylwan, diakon i Falu pastorat, har lämnat in en ansökan för tillfälliga jobb inom vården i coronakrisen.

– Det var ingen tvekan. Jag är sjuksköterska och känner att jag vill göra något om det går, säger hon.

Detta är en låst artikel. Logga in
DIGITAL PRENUMERATION

Få tillgång till allt på sajten!

Första månaden 9 kr (ord pris 125 kr) Därefter 50 % rabatt i ett halvår. Avsluta när du vill. 

  • Eget konto med full tillgång till kyrkanstidning.se
  • E-tidning - papperstidningen i digital form
  • Nyhetsbrev, temabilagor, poddar, quiz och det praktiska verktyget Idé & inspiration
Köp
Diakon Anki Sylwan vid Falu pastorat har anmält sig för att ta jobb inom vården i coronakrisen. Foto: Sofia Mogård

Anki Sylwan tvekade inte att lämna in en ansökan när kommunen och regionen nu rekryterar till tillfälliga jobb inom vård och omsorg på grund av coronaviruset.

– Jag har anmält mig och får se var jag gör mest nytta, säger hon.

Hon anmälde sitt intresse den 15 april och dagen därpå blev hon kallad till en Skype-intervju där de gick igenom rutiner vad gäller skyddsutrustning.

– De tillhandahåller skyddsutrustning och både regionen och kommunen är noga med att ge introduktionskurs innan man går ut i arbete, säger hon.

– Det var 15 år sedan nu jag jobbade som sjuksköterska men det sitter i fortfarande.

Som diakon möter man både unga och gamla, ledsna och glada. Det känner jag mig stabil i och det är absolut en styrka.

Helst vill hon dock inte jobba inom akutsjukvården eftersom det var så länge sedan hon jobbade som sjuksköterska.

– Jag känner att jag gärna vill jobba inom äldrevården och ett äldreboende skulle passa mig bra. Jag kan tänka mig att jobba både dagar och kvällar, det spelar ingen roll.

Anki Sylwan har jobbat som diakon inom Svenska kyrkan sedan 2006, vilket hon tror kan vara en resurs inom vården.

– Min kompetens i att jag har lång erfarenhet av samtal, det här mötet med alla slags människor. Som diakon möter man både unga och gamla, ledsna och glada. Det känner jag mig stabil i och det är absolut en styrka.

Hon tänker också att hon kan vara ett stöd till personalen – att om det finns ett behov kan hon sitta ner och prata en stund.

Känner du någon oro över att jobba inom vården?

– Nej, jag är inte rädd för att gå in i vården och tror inte att det ska vara någon risk.

Vad tycker du om att din arbetsgivare ger möjlighet till tjänstledighet?

– Jag tycker att det är jättebra. De hade berättat tidigare om den möjligheten så jag hade i bakfickan att jag skulle få tjänstledigt.