Det är det stiftsöverskridande programmet Social hållbarhet - fokus tillit och demokrati som beställt rapporten "Extrema gruppers påverkan" från Expo. Programmet har som syfte att stödja kyrkans tillitsskapande och demokratistärkande arbete, vilket bland annat görs genom utbildningar till medarbetare, förtroendevalda och aktiva medlemmar.
– Vi har länge i kyrkan jobbat tillsammans med stiftelsen Expo när det handlar om den här typen av frågor och de har ett löpande uppdrag inom programmet att göra samhällsresearch och analyser, säger Lena Blom, diakon och samordnare för programmet.
Expo grundades 1995 och har som syfte att upplysa allmänheten om rasism och främlingsfientlighet, stiftelsen ger ut tidskriften Expo. Programmet samarbetar även med exempelvis myndigheten Forum för levande historia och Segerstedt-institutet vid Göteborgs universitet.
– Vi följer trender och tendenser som vi ser i samtiden. Kyrkan är en del av samhället och påverkas av det som sker, säger Lena Blom.
I Expos rapport beskrivs att extrema politiska grupperingar, ytterhögern, eftersträvar en homogenisering av Sverige och ser Svenska kyrkan som en institution med potential att bidra till det projektet. Som exempel nämns Sverigedemokraterna (SD) och Alternativ för Sverige (AFS).
Enligt Expo anklagar ytterhögern Svenska kyrkan för att vara en del av en medveten nedmontering av traditionella värderingar, en ”PK-kyrka” som vill syssla med hbtq-frågor och flyktingarbete i stället för att slå vakt om traditionella värden. Ytterhögern ser, enligt Expo, det etniskt och kulturellt homogena folkhemmet som ett ideal och vill använda kristendomen och kyrkan som en motpol mot islam.
Expo menar att ett ökat fokus på ytterhögerns budskap runt kyrkovalet kan göra att allmänheten allt mer kommer förknippa Svenska kyrkan med dessa rörelser. AFS bidrar, enligt Expo, till att normalisera SD och om stödet för ytterhögern fortsätter växa kan deras anklagelser mot "PK-kyrkan" få ökad legitimitet. På sikt kan grupperna försöka stoppa kyrkans arbete med exempelvis bistånd, migration, antirasism och ställningstagande för minoriteters rättigheter. Expo kommer också med förslag på hur kyrkan kan agera. Det handlar bland annat om att öka anställdas kunskap om ytterhögerns idéer och strategier, samt att arbeta långsiktigt med värdegrundsfrågor.
Lena Blom säger att rapporten ska användas som ett av flera kunskapsunderlag för att ta fram relevanta utbildningar.
– Vi vet att det finns grupperingar som jobbat med olika påverkansarbeten då församlingsanställda och förtroendevalda blivit väldigt påverkade, säger hon och lyfter som exempel en församling vars flyktingarbete aggressivt och felaktigt pekats ut som olaglig i alternativmedia och sociala medier.
– Vi ser också att det växer fram problematiska ifrågasättanden mot teologiska resonemang som kyrkan står och har stått för länge. Det handlar om alternativa sätt att beskriva saker som känns väldigt långt ifrån Svenska kyrkans människosyn.
Hur ser du på att exempelvis Sverigedemokraterna, som blev femte störst i kyrkomötet i valet, beskrivs som en del av ytterhögern som enligt Expo ser Svenska kyrkan som en ideologisk fiende?
– De identifierar sig själva som väldigt konservativa och på en höger-vänster-skala placerar de sig till höger om Moderaterna. AFS ligger ännu längre ut på högerskalan. Men för att de är ytterhöger innebär det inte att de inte finns med i ett demokratiskt system, det är självklart att de gör det.
Men vad innebär rapporten för programmet, ska man lära ut till kyrkans anställda att de ska motverka de ideologiska övertygelser som exempelvis SD står för?
– Vi behöver kunskap om alla de samtidsfenomen som påverkar oss, sedan är det upp till varje medarbetare och församling. SD finns i många kyrkofullmäktige och på många platser i de demokratiska organisationerna. Det fungerar så o en demokrati. Men vi måste också titta på var det kan skära sig. För vi har kommit till en punkt där det nu skaver. En teologi och värderingar som går på tvärs mot mänskliga rättigheter håller på att ta form. VI behöver se och förstå varifrån det kommer och vad som är dess yttersta syfte.