Frankrikes gröna kyrkor

Jean-Pierre Charlemagne är en av ledarna i rådet som samlar katoliker, protestanter och ortodoxa. Foto: Johan Tollgerdt

I Frankrike har tre kristna trossamfund samlats för att gemensamt arbeta för ”grönare kyrkor”.

– Vi startade faktiskt innan Greta, säger protestanten Jean-Pierre Charlemagne.

Detta är en låst artikel. Logga in
DIGITAL PRENUMERATION

Få tillgång till allt på sajten!

Första månaden 9 kr (ord pris 125 kr) Därefter 50 % rabatt i ett halvår. Avsluta när du vill. 

  • Eget konto med full tillgång till kyrkanstidning.se
  • E-tidning - papperstidningen i digital form
  • Nyhetsbrev, temabilagor, poddar, quiz och det praktiska verktyget Idé & inspiration
Köp
Jean-Pierre Charlemagne är en av ledarna i rådet som samlar katoliker, protestanter och ortodoxa. Foto: Johan Tollgerdt

Hönor som kläcker ägg i kyrkans lokaler, kompostlådor för kvarterets invånare, upplysning i ekologi under katekesundervisning och förbättrad isolering i kyrkolokalerna.

Det är några exempel på hur man inom tre kristna trossamfund arbetar ekologiskt.

På franska heter organisationen Label église verte, Certifikat grön kyrka.

– Vi har inte väntat på Greta Thunberg. Utan vi startade arbeta för vår jord redan för tre år sedan, säger protestanten Jean-Pierre Charlemagne till KT.

Han är en av ledarna i rådet som samlar katoliker, protestanter och ortodoxa i det gemensamma ekologiska arbetet.

FN:s klimatkonferens 2015, Cop 21 i Paris anses ha givit många fransmän kraften att jobba grönt för vår jord.

Jean-Pierre Charlemagne är överraskad över succén.

– Vi har nått långt över vårt mål, säger han och ler stort.

När projektet startades siktade rådet på att få med 150 kyrkor. Nu är man redan uppe i 500.

För att sporra präster och annan kyrkopersonal i miljöarbetet, delar rådet ut betyg.

Rådet kallar det för frön. Ett frö delas ut till kyrkor på nybörjarstatus och fem frön ges till de mest avancerade projekten.

Hittills har bara några få ekologiskt nybyggda kloster och kyrkor fått fem frön. Där erbjuds även gemensamma transporter för troende med elbilar till och från mässan.

Vägen är dock lång innan Frankrike cirka 16 000 kyrkor anslutit sig till Certifikatet grön kyrka.

– Fast genom att visa att tron inte fastnat i ett religiöst utbud med enbart mässor och religiös kult kommer vi nog att lyckas, säger i sin tur prästen Frédéric Baumann i södra Frankrike.

Han berättar att man inom de tre trosinriktningarna nu vill hitta en gränsöverskridande ekologisk kristen bön för de troende.

Protestantiska kyrkan
Foto: Johan Tollgerdt
Åtta ton kläder

– Som troende måste man våga visa motstånd mot orättvisor och mot vårt slit-och-slängsamhälle, säger prästen Denis Heller i protestantiska kyrkan i Bois-Colombes väster om Paris.

Lokalen byggdes på 1970-talet och nyligen har man bland annat förbättrat isolering, bytt till miljövänlig belysning, byggt handikappramper, skaffat cykelställ och hängt upp en insektshotell.

Prästen Denis Heller visar stolt upp kyrkans insektslåda som underlättar för insekter att föröka sig. Totalt har kyrkan ett tiotal olika ekologiska projekt.

– Vi är även stolta över vår årliga insamling av åtta ton begagnade kläder som delas ut gratis till behövande, säger han.

I den lilla trädgården finns odlingsmöjligheter för kvarterets invånare oavsett om de är kristna eller ej.

I kyrkans boklådor ute på gatan tar och lämnar passionerade läsare böcker dygnet runt.

Katolska kyrkan
Foto: Johan Tollgerdt
Kompost för alla

Varje söndag öppnar kyrkan Saint Gabriel i östra Paris grinden till sina tre kompostlådor. De är inhysta på en 10 kvadratmeters plätt intill kyrkväggen.

Eftersom huvudstadens kompostsortering inte ska starta förrän 2024, strömmar ett hundratal kvartersinvånare oavsett religion hit.

– Fler har vi inte kapacitet att ta emot och många står på kö, förklarar Anne-Sophie Serrurier, som som ansvarar för kyrkan Saint Gabriels kompostering. Hon berättar att miljötänkande ibland lockat folk som slutat tro, tillbaka till mässan.

Katolicismen är Frankrikes största religion. Men flera katolska präster klagar på att deras troende ofta anser att ekologi enbart är något för ansvarslösa hippies.

– I vår kyrka satsar vi därför på gröna predikningar, säger Maëlle Dupont Rousse, verksam i Sainte Cécile i staden Boulogne.

Ortodoxa kyrkan
Foto: Johan Tollgerdt
Ett stycke paradis

Inne i ortodoxa Saint Séraphin kyrkan i sydvästra Paris växer ett träd på cirka fem meter som fått egen öppning i taket, strax intill lökkupolen. Man ville inte fälla trädet när kyrkan byggdes.

Lokalen är byggd i trä, är väl isolerad och behöver inte värmas upp om vintern.

– Det är så vackert att naturen lever inne i Guds byggnad, säger prästen Nicolas Cernokrak.

Han skämtar om besökare som ofta kallar byggnaden för ”ett stycke paradis men utan ormen”.

Flera gånger i veckan vattnas trädet.

– När vi döpt ett barn, häller vi dopvattnet runt stammen, berättar prästen Reynaud.

Kyrkan ingår ännu inte i certifikatet grön kyrka, men man undersöker nu möjligheterna till medverkan.

Foto: Emmanuel Lek