Han ska utreda rättssäkerheten i domkapitlen

Eric Bylander utreder domkapitlens handläggning. Foto. Mikael Wallerstedt

Eric Bylander, professor i processrätt vid Uppsala universitet, blir den som ska undersöka hur rättssäkra domkapitlen är och komma med förslag på förbättringar.

Detta är en låst artikel. Logga in
DIGITAL PRENUMERATION

Få tillgång till allt på sajten!

Första månaden 9 kr (ord pris 125 kr) Därefter 50 % rabatt i ett halvår. Avsluta när du vill. 

  • Eget konto med full tillgång till kyrkanstidning.se
  • E-tidning - papperstidningen i digital form
  • Nyhetsbrev, temabilagor, poddar, quiz och det praktiska verktyget Idé & inspiration
Köp
Eric Bylander utreder domkapitlens handläggning. Foto. Mikael Wallerstedt

Redan 2016 utreddes rättssäkerheten i domkapitlen av Hans-Gunnar Axberger, professor i konstitutionell rätt. Han påpekade i sin promemoria att det behöves tydligare och bättre handläggningsregler och kyrkostyrelsen beslutade samma år att frågan skulle utredas vidare.

På grund av resursbrist och svårigheter i att hitta en lämplig person för uppdraget har översynen dragit ut på tiden. Men nu, fyra år senare, har en utredare tillsatts.

Eric Bylander, professor i processrätt vid Uppsala universitet och ersättare i överklagandenämnden, blir den som ska studera regelverket kring tillsynsärenden inom Svenska kyrkan. Utredningssekreterare är tingsfiskalen Gustaf Almkvist, doktorand i straffrätt vid Uppsala universitet.

– Det är hedrande att anförtros ansvaret att utreda dessa viktiga frågor, vilka många har efterlyst en utredning av under lång tid, säger Eric Bylander.

– Regleringen av Svenska kyrkan har ju en lång historia men är jämförelsevis ny sett till tiden efter de ändrade relationerna med staten. Professionellt sett är det väldigt spännande att få möjlighet att få arbeta med denna blandning av gammalt och nytt.

Utredningens syfte är att stärka rättssäkerheten. Eric Bylander ska bland annat utvärdera domkapitlens handläggning och dokumentation, biskopens roll, möjligheten till sakkunnigt biträde, jävsituationer och vad som ska gälla vid påkragningar när personen på eget initiativ avsagt sig vigningstjänst. Han ska också utreda möjligheten till beslutsförfattande på distans i domkapitlen och nationella nivåns nämnder.

– Formerna för domkapitlens handläggning av tillsyn över präster och diakoner står i fokus och kommer också att bli allra intressantast att se närmare på. Det är sällan som en så bred översyn med många möjligheter aktualiseras i fråga om så fundamentala handläggningsfrågor som här.

Finns det något område som du förväntar dig blir extra utmanande?

– Formerna för biskopens roll i domkapitlets tillsyn i relation till biskopens anslutande uppgifter, som att vara pastor pastorum för stiftets präster, kan tänkas bli särskilt svåra att reglera.

Vad är viktigast för att en prövning kan anses vara rättssäker?

– Spontant skulle jag säga förutsebarhet, likabehandling och möjlighet till allsidig bedömning. Prövningen ska dessutom inte endast faktiskt vara rättssäker utan också ge de berörda upplevelsen av att prövningen är sådan.

Enligt plan ska utredningen vara klar och kunna redovisas senast den 31 oktober 2021.