Sedan i höstas har Katolska kyrkan i Sverige och SMR debatterat hur SMR uttrycker sig om abort i sin policy för jämställdhet. Skrivelsen antogs 2016, men det var först sedan tidningen Världen idag rapporterat att texten innehöll en formulering som tolkades aborttolerant, som konflikten blossade upp.
Formuleringen löd:
”Ökad kunskap om hälsa, sexualitet och sexuella rättigheter, tillgång till hälsovård, tillgång till laglig abort och preventivmedel är exempel på områden som är viktiga att arbeta med.”
Katolska kyrkans biskop Anders Arborelius ansåg att kyrkan ”naturligtvis” var tvungen att lämna SMR om missionsrådet inte tog tillbaka sitt principiella ställningstagande, som Arborelius tolkade som positivt till abort.
Anders Malmstigen, generalsekreterare för SMR och biskop Anders Arborelius har träffats för samtal om policydokumentet. SMR poängterar i ett uttalande att styrelsen och en majoritet av medlemsorganisationerna fortsatt står bakom jämställdhetspolicyn. Vid sitt senaste styrelsemöte beslutade man emellertid om en ”språklig justering”. Den omstridda meningen lyder nu i stället
”Ökad kunskap om hälsa, sexualitet, sexuella rättigheter, tillgång till information om laglig abort och tillgång till relevant hälsovård och preventivmedel är exempel på områden som är viktiga att arbeta med.”
Att stryka referensen till abort är inte aktuellt, säger generalsekreterare Anders Malmstigen i ett uttalande. ”Det innebär dock inte att Svenska missionsrådet tar ställning för eller emot abort eller kräver ett sådant ställningstagande från sina medlemsorganisationer.”
Ledamoten från Katolska kyrkan reserverade sig mot styrelsens beslut. I samband med SMR:s årsmöte valde Katolska kyrkan att lämna sin plats i SMR:s styrelse. Frågan om man också kommer att lämna SMR kommer att diskuteras vid Katolska kyrkans stiftsråd i höst, uppger Världen idag.