Klimataktivister får Martin Luther King-priset

Paula Richter.

Extinction Rebellion tilldelas årets Martin Luther King-pris. Klimataktivisterna vill genom icke-våldsmetoder förändra samhället. ”Ett viktigt val” säger Karin Wiborn, generalsekreterare för Sveriges kristna råd.

Detta är en låst artikel. Logga in
DIGITAL PRENUMERATION

Få tillgång till allt på sajten!

Första månaden 9 kr (ord pris 125 kr) Därefter 50 % rabatt i ett halvår. Avsluta när du vill. 

  • Eget konto med full tillgång till kyrkanstidning.se
  • E-tidning - papperstidningen i digital form
  • Nyhetsbrev, temabilagor, poddar, quiz och det praktiska verktyget Idé & inspiration
Köp

Taggar:

Klimat
Paula Richter.

Årets pristagare är den kontroversiella organisationen Extinction Rebellion. I flera europeiska städer har klimataktivister blockerat trafikleder för att få gehör för kraven på omedelbara åtgärder för att undvika en klimatkatastrof. Det väcker sympati hos somliga, men vrede hos andra.

I Sverige har rörelsen funnits i ett år och man har bland annat genomfört en hungerstrejk utanför riksdagshuset.

En priskommitté med representanter från Equmeniakyrkan, Kristna Freds­rörelsen och Sveriges kristna råd utser vinnaren.

- Vi ville lyfta klimatfrågan, säger Karin Wiborn, som är generalsekretare för Sveriges kristna råd.

I motiveringen sägs att: ”Världen behöver fler fredliga rörelser som ger möjlighet att kanalisera engagemang över klimatkrisen och världens orättvisor. Vår pristagare är en god förebild i gemenskapens styrka över individualismen.”

- Vi ville uppmärksamma en grupp i år, där människor går samman för att göra något tillsammans, säger hon.

Karin Wiborn är samtidigt medveten om att valet kan uppfattas som kontroversiellt, men kommittén ville utmana.

— Man kan ju undra över deras metoder, som inte alltid är så gulliga. Men även den amerikanska medborgarrättsrörelsen hade metoder som kunde uppfattas som anstötliga, säger hon.

Extinction Rebellion har inga officiella talespersoner, men en av aktivisterna är Paula Richter. Hon är glad och tacksam över Martin Luther King-priset.

— Det känns som ett erkännande av det arbete som rebeller lagt ner, säger hon.