– Vi lämnar över kyrkan till församlingen senast 30 maj. Det är ett unikt projekt att få öppna en kyrka som varit stängd så länge, och knyter an till en plats som S:t Johannes kyrka gör, säger Brian Wendleman, förvaltare på Kyrkans fastighetssamverkan Stockholm (KFS).
Kyrkofullmäktige tog beslut vid sitt sammanträde 16 maj att kyrkan ska vara öppen för enskild andakt, ljussättning och turistbesök två dagar i veckan klockan 11-16. Den 15 juni kommer kyrkofullmäktige ha ett extrainsatt strategimöte där de ska fatta beslut om kyrkan ska vara öppen fler dagar i veckan och om de ska börja hyra ut till samarbetspartners igen.
Kommer att vara byggarbetsplats länge
– Det kommer att vara en byggarbetsplats kring kyrkan under lång tid framöver med byggställningar och byggkranar. Därför är vi i nuläget osäkra om vi kommer kunna genomföra förrättningar i S:t Johannes kyrka, säger Jessica Mossberg, kommunikatör.
Kyrkogården har varit öppen för besökare sedan 23 mars. Den senaste tiden har arbetet handlat om att kontrollera system och se över utrymningsvägar vid eventuell brand inne i kyrkorummet.
– Det är ju fortfarande en byggarbetsplats så utrymning får ske i omgångar, säger Brian Wendleman.
Kyrkan levande igen
Den vanliga entrén kan fortfarande inte användas, alla besökare får istället gå in via handikappingången. Det kommer fortsatt att vara avspärrningar runt grusplanen framför entrén och den stora trappan upp mot kyrkan. Det pågår fortfarande omfattande renovering av tornet, men trots det ser det ut som vanligt inne i kyrkan.
– Allt som finns i blickfånget när man kommer in i kyrkorummet har vi torrengjort, altaruppsats, predikstol och orgelläktarbarriär. Resten av kyrkorummet fungerar som en lugn bakgrund mot en finstämd, väl genomarbetad ornamentik.
- Den stora orgeln kan tyvärr inte användas ännu, den behöver stämmas. Istället får det bli kororgel och piano. Det viktigaste av allt är nu ska kyrkan fyllas med människor som gör kyrkan levande igen, säger Brian Wendleman.