Rekordstort deltagande vid SKKF:s rikskonferens

Många kom till konferensen i ett försommarvackert Norrköping. Foto: Kajsa Söderberg

Nästan 700 deltagare och över 50 utställare gjorde SKKF:s rikskonferens till en rekordtillställning.

Detta är en låst artikel. Logga in
DIGITAL PRENUMERATION

Få tillgång till allt på sajten!

Första månaden 9 kr (ord pris 125 kr) Därefter 50 % rabatt i ett halvår. Avsluta när du vill. 

  • Eget konto med full tillgång till kyrkanstidning.se
  • E-tidning - papperstidningen i digital form
  • Nyhetsbrev, temabilagor, poddar, quiz och det praktiska verktyget Idé & inspiration
Köp
Många kom till konferensen i ett försommarvackert Norrköping. Foto: Kajsa Söderberg

Sveriges kyrkogårds- och krematorieförbund, SKKF, hade rikskonferens för första gången 1954. Nu, 70 år senare, deltog rekordmånga under den två dagar långa konferensen i Norrköping.

Långa väntetider

Dennis Jansson blev ny vd för förbundet i höstas och lotsade deltagarna genom programmet.  Bland annat höll Jan-Olof Aggedal, docent i praktisk teologi, en uppskattad föreläsning där han presenterade siffror som bland annat visade på hur mycket längre tid det nu för tiden tar från dödsfall till begravning och vad det innebär för värdigheten kring den döda.  

Även att efterlevande med fler egna önskemål kring begravning tar allt större plats togs upp.  

Förändringarna i begravningsseder, som exempelvis var begravning sker, kommer att fortsätta studeras och förhoppningsvis kunna presenteras  i ett nordiskt sammanhang framöver.

Damm säkrar tillgång

Två kyrkogårdsansvariga från Södra Tjust pastorat, Fredrik Johansson och Göran Svensson berättade om en damm som anlagts för att säkra vattentillgången. Under de senaste fem åren har bevattningsförbud utfärdats fyra säsonger. De torrare somrarna med dåligt med grundvatten och lite regn har ställt till det på kyrkogårdarna.

För att komma ifrån bevattning med kommunalt vatten anlades i pastoratet en damm som innebar både mångfald och mervärden.  

Regnvattnet samlas upp och fördröjs  och på så sätt renas på sin väg ut mot havsviken.