Under natten den 6 februari inträffade ett kraftigt jordskalv i sydöstra Turkiet, nära gränsen till Syrien. Jordbävningen hade en magnitud 7,8, den högsta siffran som uppmätts i regionen sedan mätningarna startade för 120 år sedan, och kunde kännas långt utanför landets gränser.
Enligt myndighets- och sjukhuskällor har 29 605 personer bekräftats omkomna i Turkiet och 3 574 i Syrien. Det totala antalet bekräftade dödsoffer är därmed 33 179.
Vid en jordbävning 1939 i samma område, uppmätt till samma magnitud, omkom 32 000 människor.
Att hitta folk i rasmassorna viktigast
Act Svenska kyrkans partners i norra Syrien arbetar nu för fullt med att hjälpa de drabbade.
– Det första de gör är att få en överblick över situationen, men också att genast sätta igång med att söka människor under rasmassor för att få fram dem, säger Else Berglund, humanitär chef på Act Svenska kyrkan.
Hon berättar att kraftiga vinterstormar nyligen drog över området som nu har drabbats av jordbävningen och att det är viktigt att snabbt hitta människor för att de inte ska frysa ihjäl.
– Hälsovård är högsta prio, för det kommer vara ett stort antal skadade. Vatten och platser där man kan värma sig, samlas, få skydd och mat är också insatser som man genast sätter igång med.
Flera kraftiga efterskalv
Efter det första skalvet, som skedde klockan två på måndagsmorgonen, svensk tid, har det varit flera efterskalv. Runt tolvtiden på måndagen kom ett skalv som hade en magnitud på 7,5. Jordbävningen har, förutom Turkiet och Syrien, också känts i länder som Libanon, Irak och Cypern.
– Det här är människor som sedan tidigare är svårt drabbade på olika sätt, så det behövs också ett psykosocialt omhändertagande så att de kan hantera ännu en svår katastrof.
Act Svenska kyrkan skickar 2 miljoner kronor
Det första personalen på Act Svenska kyrkan gjorde när de vaknade till nyheterna om jordbävningen var att kontakta sina partners i Syrien, som man nu har nära kontakt med, säger Else Berglund. Hon utesluter inte att någon från Sverige kommer att åka till det drabbade området, men just nu är det viktigaste att stötta de som redan har en etablerat organisation i området.
– Att rusa till en sån här stor katastrof kan ibland skapa större problem än att visa sitt stöd och att man genast är beredd att gå in med finansiella medel eller andra typer av stöd.
– Vi kommer att förmedla hjälp så fort det går och vi börjar initialt med att gå in med 2 miljoner kronor, men det kan bli mer, vartefter vi ser behovet, säger Else Berglund.