Nomineringsgrupper oense om utdelning av valsedlar

Edsbergskyrkan är en av vallokalerna i Sollentuna som valnämnden rekommenderar nomineringsgrupperna att inte stå och dela ut valsedlar utanför. Foto: Mikael M Johansson, Marcus Gustafson

I Sollentuna församling beslutade valnämnden att rekommendera nomineringsgrupperna att inte dela ut valsedlar utanför vallokalerna, för att begränsa smittspridningen. Minst två nomineringsgrupper väljer att bortse från rekommendationen.

Detta är en låst artikel. Logga in
DIGITAL PRENUMERATION

9 kr per månad i tre månader

Få tillgång till alla på sajten (ord pris 125 kr/mån) Därefter 50 % rabatt i ett halvår. Avsluta när du vill. 

  • Eget konto med full tillgång till kyrkanstidning.se
  • E-tidning - papperstidningen i digital form
  • Nyhetsbrev, temabilagor, poddar, quiz och det praktiska verktyget Idé & inspiration
Köp
Edsbergskyrkan är en av vallokalerna i Sollentuna som valnämnden rekommenderar nomineringsgrupperna att inte stå och dela ut valsedlar utanför. Foto: Mikael M Johansson, Marcus Gustafson

– Jag tycker att det är väldigt olyckligt. Nomineringsgrupperna borde ta gemensamt ansvar. Vi hoppas från Socialdemokraterna (S) att grupperna ändrar sig och välja att inte stå där, säger Mette Hildingsson, gruppledare för S och vice ordförande i valnämnden.

Det var S som på valnämndens sista möte inför kyrkovalet föreslog att nomineringsgrupperna inte ska dela ut valsedlar i årets val, något som tidningen Mitt i Sollentuna var först att rapportera om.

 – Vi vill att representanterna för nomineringsgrupperna ska ta ansvar för att inte riskera driva på smittspridningen av covid-19.

Politiskt obundna i Svenska kyrkan (Posk) invände mot förslaget, övriga sex nomineringsgrupper som ställer upp i församlingen gjorde det inte. Posk och även Borgerligt alternativ (BA) väljer nu att bortse från rekommendationen och kommer att dela ut valsedlar utanför vallokalerna.

– När förslaget lades fram diskuterade vi det och insåg att det inte är valnämndens uppgift att besluta om, utan vi tog ett beslut om att rekommendera gruppledarna för nomineringsgrupperna att ta det här beslutet, säger Birgitta Schwinn, ordförande i valnämnden och kandidat för BA.

– När jag kom hem till min grupp tyckte de inte att förslaget var bra. De ville stå eftersom vi inte har mött våra medlemmar detta år på grund av pandemin.

Till Mitt i Sollentuna säger kyrkorådets ordförande Kristofer Runow (POSK) att frågan väcktes hastigt och sent.

– Pandemin har varit känd i ett och ett halvt år. Valnämnden hade kunnat väcka den här frågan mycket tidigare. Men det kan finnas andra skäl till detta, en del grupper kanske saknar folk som vill stå vid vallokalerna, säger han till tidningen.

Mette Hildingsson håller inte med och säger att S har många medlemmar som gärna hade stått utanför vallokalerna.

– Valnämnden har diskuterat corona-anpassningar från första sammanträdet men vi har inte vetat vad som kommer att gälla. Det här var första sammanträdet efter sommaren och jag tycker inte att det håller att hävda att beslutet borde kommit tidigare. I en pandemi måste man ta ansvar.

S, Centerpartiet (C), Fria liberaler i Svenska kyrkan (Fisk) och Sverigedemokraterna (SD) har sagt att de kommer följa rekommendationen.

Frimodig kyrka (FK) vet ännu inte om de kommer att göra.