Inför valet till Europaparlamentet den 9 juni har Stockholms katolska stifts rättvise- och fredskommission publicerat en uppmaning till svenska katoliker.
I uppmaningen skriver kommissionen, som har i uppgift att främja kunskapen om katolska kyrkans sociallära, att i vissa politiska frågor kan katoliker ha skilda åsikter, men att det finns absoluta värden som är grundläggande för den katolska tron.
Ett sådan värde är “varje människas rätt till liv från befruktningen till den naturliga döden”. Ett värde som kommissionen menar är otillräckligt skyddat i de flesta EU-länder.
Situationen i Sverige unik
Thomas Idergard, ordförande för rättvise- och fredskommissionen, säger att det inte är ovanligt med den här typen av uppmaningar från katolska organ globalt. Vad han känner till har det dock inte gjorts i Sverige tidigare.

– Vi bestämde oss för att göra det för att situationen i Sverige är så unik och allvarlig när i stort sett alla partier gör frågan till att ta livet av de allra minsta till en rättighetsfråga, säger han.
Det enhälliga stöd som finns för aborträtten i Sverige gör det svårt för katoliker att hitta lämpliga EU-kandidater. Det är därför inte realistiskt att begränsa sig till partier eller kandidater som delar “den traditionella, kristna synen på abort,” skriver kommissionen. Ett minimikrav bör vara att ett parti eller en kandidat inte har för avsikt att ytterligare underlätta aborter.
Varje katoliks ansvar
Kommissionen menar att det är varje katoliks skyldighet att ta reda på var kandidaterna står i frågan. Om man inte hittar någon lämplig kandidat att rösta på, påminner kommissionen om att det går att lämna en blankröst.
Blanka valsedlar, utan partinamn, finns i alla vallokaler. Röstar man blankt räknas rösten som ogiltig och påverkar inte mandatfördelningen mellan partierna.
– Det är viktigt att delta i valet och göra vad man kan för att påverka. Då finns den yttersta möjligheten att också lämna en blankröst. Det är att utnyttja demokratins alla möjligheter, säger Thomas Idergard, kommissionens ordförande.
Tacksam för tydlighet
Max-Martin Skalenius, tidigare vice ordförande för Sveriges unga katoliker, berättar att han och hans bekanta närapå bröt ut i jubel när de läste uppmaningen.

– Vårt stift har varit försiktigt de senaste åren med att uttala sig i vissa kontroversiella frågor. Därför var det skönt att läsa något tydligt från kyrkans håll, att man kan inte att rösta på någon som aktivt främjar aborträtten, säger han.
Efter att ha läst uppmaningen blev det lättare för Max-Martin Skalenius att välja mellan de kandidater han har funderat att rösta på i EU-valet.
– Jag är tacksam att kyrkan nu har tagit först steget mot att väcka den här debatten till liv. Vi måste kunna ha en mer sansad debatt i frågan, för just nu kan man inte yttra någon annan åsikt än att abort är okej i alla fall.
Egna samvetet ska styra
Irene Nordgren är däremot inte nöjd med uppmaningen, som hon tycker går helt emot katolska kyrkans “paradmotto” att det är ens egna samvete som alltid ska styra.

– Skrivelsen är otroligt manipulativ. Den styr in en katoliks sinnelag på att abortfrågan ska styra hela valet, när det är en mängd olika frågor det här valet gäller, säger hon.
Kommissionens uppmaning kommer inte att påverka vem Irene Nordgren röstar på. Hon tycker att det är skillnad på abortlagstiftning och på abort som en moralisk handling.
– Jag är för att abort ska vara lagligt, då jag förespråkar att en kvinna ska kunna få abortrådgivning, till exempel från den katolska organisationen Respekt. Det är omöjligt om abort är illegalt.
En parlamentariker röstade emot
När Europaparlamentet tidigare i våras röstade om en resolution om att skriva in aborträtten i EU:s stadga om de grundläggande rättigheterna, var det bara en av de svenska parlamentarikerna som röstade emot - den politiska vilden Sara Skyttedal.
Det menar Irene Nordgren gör det tydligt att det är Skyttedal som förespråkas i Rättvise- och fredskommissionens uppmaning. Ett påstående Thomas Idergard tillbakavisar med att uppmaningen inte alls pekar ut någon.
– Vi säger: gå ut och leta partier och kandidater som inte går emot det här absoluta värdet. Det är upp till var troende att göra det jobbet.
Uppmaningen är inte heller begränsad till de partier eller kandidater som för närvarande sitter i Europaparlamentet, säger han. Totalt finns cirka 125 partier som har anmält sin medverkan i EU-valet.