Vill stärka rätten att leva ett judiskt liv i Sverige

Regeringen lägger 10 miljoner kronor på säkerhetshöjande åtgärder, som en del i satsningen på att stärka judiskt liv. På bilden: synagogan i Malmö.  Foto: Johan Nilsson/TT

"Regeringen bedömer att förutsättningarna för att kunna leva ett judiskt liv i Sverige, fortsatt behöver stärkas, inte minst mot bakgrund av den ökande antisemitismen", sa kulturminister Parisa Liljestrand (M) när hon presenterade kulturbudgeten.

Detta är en låst artikel. Logga in
DIGITAL PRENUMERATION

9 kr per månad i tre månader

Få tillgång till alla på sajten (ord pris 125 kr/mån) Därefter 50 % rabatt i ett halvår. Avsluta när du vill. 

  • Eget konto med full tillgång till kyrkanstidning.se
  • E-tidning - papperstidningen i digital form
  • Nyhetsbrev, temabilagor, poddar, quiz och det praktiska verktyget Idé & inspiration
Köp

Regeringen lägger 10 miljoner kronor på säkerhetshöjande åtgärder, som en del i satsningen på att stärka judiskt liv. På bilden: synagogan i Malmö.  Foto: Johan Nilsson/TT

Satsningen på att stärka judiskt liv i Sverige handlar om tre områden; utbildningsinsatser, att öka tryggheten och att uppmärksamma den judiska kulturen.

–Varje person som tillhör en nationell minoritet i Sverige ska kunna vara öppen med sin identitet, sa Parisa Liljestrand när hon presenterade propositionen.

Nå nya grupper

Forum för levande historia föreslås få 7 miljoner kronor under 2025, följt av 4 miljoner 2026 och 2 miljoner 2027. Tanken är att det ska genomföras en folkbildande insats för att bland annat nå nya grupper utifrån budskapet i boken  ”…om detta må ni berätta…” som handlar om förintelsen. 

– För vi vet att antiseminitismen förändras över tid och tar sig nya uttryck och därför måste också bildningen om ett av de allra mörkaste uttrycken för antisemitism och antiziganism vara uppdaterad, ändamålsenlig och anpassad för vår tid, sa ministern.

Ökad säkerhet

För säkerhetshöjande satsningar föreslås ökade medel, 10 miljoner kronor i permanenta medel, öronmärkta för judiska organisationer.

Ytterligare 10,5 miljoner föreslås användas till en ny strategi för att stärka judiskt liv i Sverige som Regeringskansliet arbetar med just nu.

"Det finns ett fortsatt behov av att också öka kunskaperna om förintelsen", sa kulturminister Parisa Liljestrand (M). Foto: Jakob Åkersten Brodén/TT